Header Image

Sandra - Mamma till Wilmer och Joline

Välkommen till Sandras blogg! Jag är en 27 årig tjej, toppbloggare i Norrköping och hos Vimedbarn, och mamma till Wilmer & Joline. Jag bor med min sambo, i vårt nybyggda hus utanför Norrköping. Hos mig får du läsa om det mesta inom familjeliv, mat & bakning med receptinspiration, inredning, shopping, resor och mycket mer. Välkomna hit! Vill ni komma i kontakt med mig? Maila på: [email protected]

Tips inför Nyår!

Publicerad,

Jag tänkte att jag skulle börja dela med mig av lite mattips inför nyår.
Tror de allra flesta äter 3 rätters då, för det hör lixom lite till.

Först ut är en extremt god förrätt. Gratinerad hummer. Denna är såååå himla god, så ni måste prova.

Ni kommer till receptet HÄR

 

 

Till varmrätt rekommenderar jag Oxfilé med ugnsrostad potatis och rödvinssås.

(Oxfilén tycker jag godast tillagas med salt och peppar. Sen bryner du den i en panna för att sedan tillagas färdigt i ugnen med en termometer. Jag gillar när köttet är lite rosa, och tar ut den när den är 52 grader, för att sedan låta vila i folié en stund innan den skära upp i bitar.
Att låta köttet vila är viktigt för att inte all köttsaft ska rinna ur köttet när man skär.)

Rosta potatisen i ugnen tillsammans med kryddor,

Tipsar också om en riktigt god rödvinssås. Den är enkel, och sååå god. Så rekommenderar verkligen det här receptet.

 

Ingredienser:

1 gul lök
2 dl rödvin
4 dl vatten
4 msk koncentrerad kalvfond
2 msk tomatpuré
1 tsk timjan
2 krm vitpeppar
2 tsk maizena majsstärkelse
1 msk smör

Skala och finhacka löken. Koka den tillsammans med vin, vatten, kalvfond, tomatpuré, timjan och peppar ca 10 min. Rör ner maizenan utrört i lite kallt vatten. Låt såsen koka upp och vispa ner smöret.

 

 

nyårsmat 1nyårsmat 2

 

Sen något sött till efterrätt också.
Vad sägs om en god och krämig chokladfondant? Mums!!

Receptet finns HÄR

 

nyår5

2 Kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *