Header Image

Sandra - Mamma till Wilmer och Joline

Välkommen till Sandras blogg! Jag är en 27 årig tjej, toppbloggare i Norrköping och hos Vimedbarn, och mamma till Wilmer & Joline. Jag bor med min sambo, i vårt nybyggda hus utanför Norrköping. Hos mig får du läsa om det mesta inom familjeliv, mat & bakning med receptinspiration, inredning, shopping, resor och mycket mer. Välkomna hit! Vill ni komma i kontakt med mig? Maila på: [email protected]

En förmiddag ute i snön!

Publicerad,

Idag var det lagom kallt ute för att Joline skulle vara någolunda nöjd, så vi klädde på oss och gick ut.
Planen var att bygga en snögubbe, men det var alldeles för hård yta överst på snön för att rulla stora bollar. Så vi fick nöja oss med en snölykta, för det var kramsnö under den hårda ytan.
Jag och Wilmer gjorde snölyktan och Joline satt glatt i sin pulka och tittade på, och lekte med en snöboll. Att kasta den ner i backen var riktigt kul.

Sen drog Wilmer runt Joline i pulkan och det tyckte hon också var roligt. Hoppas på fler härliga utedagar detta jullov. Det är alldeles lagom kallt nu tycker jag. Vill åka iväg och åka pulka och grilla korv och värma sig med varm oboy och bli sådär härligt rosig om kinderna.

Nu är det dax att laga lunch, så får vi se vad vi hittar på i eftermiddag. Claes började jobba idag, så jag är själv med barnen igen.

 

Hoppas snölyktan håller så vi kan tända den ikväll 🙂

2 Kommentarer

  1. Vilka härliga bilder! I Skåne har tyvärr redan all snö smällt bort…

  2. Gud så mysigt, jag blir alldeles varm i hjärtat av att höra om syskonkärleken, att Wilmer drar sin lillasyster i pulkan… Det påminner om min stora tjej och hur hon pysslar och styr med Alfons! Härligt med mammor som leker med sina barn!:-) Tummen upp! Du verkar vara en jättebra och mysig mamma!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *