Ute på sjön i dimman!
När vi kom fram till båtplatsen hade det inte spruckit upp ännu. Det var 5 grader och det var heeelt vitt på himlen. Men vi trodde på smhi och åkte iväg.
På båtturen höll jag på att frysa i hjäl rent ut sagt, det var så jävla kallt. Jag hade fullt skå att se till att Wilmer inte fick vind på sig och att han hade det bra, och då får man frysa själv helt enkelt.
Wilmer hade det bra i sin åkpåse i min famn. Han var alldeles varm och skön. Inte jag! Mina händer höll på att förfrysa.
Vi mötte upp jockes föräldrar vid deras båtplats (där de har båten över vintern) och där tände vi grillen och grilade och åt. Fortfarande disigt, molnigt och snorkallt.
Sen bestämde vi oss för att åka hem, men då minsann, så sprack det upp och blev kanonväder.
Vi åkte omkring lite i båten och fiskade i olika vikar och de var jätte härligt.
Sen bestämde sig wilmer för att han inte ville åka båt mer, så han började gallskrika… så då begav vi oss hemåt, men då somnade han, så han var nog bara trött.. Men klockan var runt 4 så vi åkte hem iallafall.
Wilmer var glad och såg fram emot en åktur på "morbror" Jockes nya fina båt!
Efter båtturen och maten blev han trött och somnade liten stund
Såhär dimmigt och disigt var det i början
Jenny ska såklart leka med kameran.
Wilmer och moster Jenny, på vägen hem
Men då sprack det upp och blev fint!
Wilmer och Claes blev glada då. =)
Sen när vi kom hem åt vi korvstroganoff och ris, sen blev det bad för hela familjen, och sen somnade Wilmer. Nu ska vi ha mys framför tv´n med popcorn. Det var länge sen.
Förmodligen missade jag dig precis då 🙂
Ja såg det på bilderna, såg ju hur mysigt ut som helst. Träligt med dimman i början. Men annars har det ju vart kanon väder hela dagen.
Vi njöt av en grillad köttbit och pomme ikväll. Mycket gott och efterlängtat!
Kram
Skönt att vara ute och röra på sig endel. Speciellt när vädret har varit så kanon som det varit. Men vi får se hur det blir idag, dimman ligger tjockt 🙁 Men det skulle klarna upp framåt eftermiddagen, så man får hoppas det blir så.
Såg ut att vara en skön dag på sjön trots dimma. Alltid skönt att vara ute, så man får mycket frisk luft 🙂