Header Image

Sandra - Mamma till Wilmer och Joline

Välkommen till Sandras blogg! Jag är en 27 årig tjej, toppbloggare i Norrköping och hos Vimedbarn, och mamma till Wilmer & Joline. Jag bor med min sambo, i vårt nybyggda hus utanför Norrköping. Hos mig får du läsa om det mesta inom familjeliv, mat & bakning med receptinspiration, inredning, shopping, resor och mycket mer. Välkomna hit! Vill ni komma i kontakt med mig? Maila på: [email protected]

Det går bra nu… Eller?

Publicerad,

Igår var det sista dagen på ABS challange! I mitten av månaden trodde jag aldrig att jag skulle gå i mål och klara av detta.
Men igår var jag i mål! Och känslan efter att ha gjort 125 sit ups, 200 crunches, 65 leg raises och 2 min plankan, förutom sjukt trött i magmusklerna, var underbar.

Att nå ett mål som man satt upp, det är en riktigt härlig känsla! Att ha viljan att varje dag ta sig tid till att göra dessa magövningar. Det krävs en vilja att inte skippa det någon dag, att inte tänka, att det inte gör något att missa en dag..
En gång kom jag på att jag glömt att göra mina övningar kl 23. Men de var bara köra på. Ville verkligen göra detta fullt ut.

 

Har detta nu gett något resultat?
Ja, förrutom magmusklerna, att klara av att köra ett sånt stenhårt magpass, så har jag minskat 2 cm i midjan.
Tycker att jag svagt kan skåda magmusklerna på magen om jag spänner den..
Hade varit kul att se resultatet om jag dessutom kört på bra med min löpning. Men den har tyvärr blivit lite åsidosatt… Har haft känningar i hals, ont i benhinnorna och sånt som gjort att det inte blivit av så mycket som jag hade önskat.
Men igår premiärade jag mina nya löpskor.
Sprang en kort runda på 4 km. Ville inte springa för långt med nya skor, men istället ökade jag på tempot och körde gärnet.
Eftersom jag visste att det skulle bli en kortare sträcka. Bästa km tiden någonsin i mitt liv. 4.20/km

Jag vet inte om det var skorna eller bara känslan av att äntligen få springa igen som gjorde det. Men grym känsla var det iallafall 🙂

Min instagram video där jag snabbt visar magövningarna från utmaningen. Plankan kom dock inte med på filmen…

[youtube]http://youtu.be/V8fMKEg4pPI[/youtube]

Såhär såg jag ut FÖRE Abs challange:

EFTER ABS Challange:

 

2 Kommentarer

  1. WOW!! Vilken skillnad! Det där ska jag nog testa 😀

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *