Header Image

Sandra - Mamma till Wilmer och Joline

Välkommen till Sandras blogg! Jag är en 27 årig tjej, toppbloggare i Norrköping och hos Vimedbarn, och mamma till Wilmer & Joline. Jag bor med min sambo, i vårt nybyggda hus utanför Norrköping. Hos mig får du läsa om det mesta inom familjeliv, mat & bakning med receptinspiration, inredning, shopping, resor och mycket mer. Välkomna hit! Vill ni komma i kontakt med mig? Maila på: [email protected]

– Den var snygg!

Publicerad,

Alltså, jag dör på Wilmers alla roliga uttryck han säger nu. Ibland viker man sig av skratt.
I går tillexempel så satt vi och tittade på några cyklar och hjälmar på datorn.
– Den var snygg, den vill wilmer ha.
– Den var inte snygg mamma. (så rynkar han på näsan)

Innan jag hade kommit hem igår, så höll Claes och Wilmer på med maten i köket, och då höll Wilmer på med någon flaska med saft. Då säger Claes något i stil med, Wilmer, var försiktig med den där nu.
Då säger han – Pappa, var inte arg

Hela tiden kommer massa roliga kommentarer från det lilla livet, och man önskar man skulle skriva upp allt roligt som sägs, för tyvärr glömmer man ju bort så snabbt.


En månads gammal bild på min älskling!

3 Kommentarer

  1. Hej!! Ja det är bara bra tack:) hoppas det är bra med dig med! Jag såg att du letade efter rätt vagn här om dagen på bloggen. Nackdelen med den du funderade på är väl att barnet måste sitta framåt redan när det vuxit ur liggdelen? Annars verkar den ju smidig.

    Vi har Brio Sing och är såå nöjd. Lättkörd, bra storlek, stor korg under när man har sittdelen i, lätt att fälla ihop med sittdelen i medmera. Matilda och hennes syster köpte den också nu inför deras bebisar. Dem satsade också på bilbarnstolen du bara kan klicka i vagnen istället för suflett när du är ute och åker.

    Nackdelen är väl att hjulen baktill faktiskt är väldigt breda, men det blir ju en vanesak. Idag tänker jag inte ens på det. Sedan kanske man kan tänka på sittdelen också, den är ju bra för det finns ju tre lägen. Ligg, halv sitt och sitt. Men sista sittläget är inte riktigt rakt och det är ju en nackdel. Men ni kanske satsar på en ny sittvagn sedan när bebisen börjar bli större. Vi använder den fortfarande och det funkar jätte bra, blir väl dags för en ny sittvagn till sommaren kanske.

    Jonas föräldrar bor ju på ekerö med grusvägar omkring sig och där är inte vagnen ultimat att köra med. Men det kanske ingen vagn med justerbara framhjul är? Åk in till babyland och provkör den, jag är som sagt toppen nöjd! Kramis!!

  2. Grattis till bebisen i magen..Väntar nu igen…kram

  3. Åhh duu måste börja skirva upp, min kusin springer och skriver upp direkt när det är något o det är sååååå sjukt kul o läsa allt :D!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *