Joline 9 månader!
Den 26 april blev Joline hela 9 månader. Helt otroligt vad tiden går fort.
Hon är ingen bebis längre, utan en liten tjej med stark vilja och personlighet.
Jag läste lite om utvecklingen hos en 9 månaders bebis, och hjälp vad det stämmer in på Joline.
Så sjukt att de flesta barn följer samma utvecklingsmönster.
Man kunde blandannat läsa att barnen tycker det är kul att lägga leksaker i en hink. Att plocka i och ur. Att man i denna ålder kan barn börja med lekar där man ger och tar saker från varandra. Det är Jolines favorit, och Wilmer älskar att leka det med henne.
Han säger Varsegod, och ger något till henne, och hon ger tillbaka och han säger Tack tack, och då lyser hon upp som en sol.
Man kunde läsa att bebisen börjar visa sin vilja och temperament allt tydligare – om du tar en leksak ifrån den, får du förmodligen höra ljudliga protester. Det kan man också säga stämmer in. Förrut kunde Wilmer ta en sak från Joline, och ge en annan, och hon var nöjd med det. Men nu kan hon bli riktigt arg och ledsen om man tar något i från henne.
Men det jag blev mest lättad av att läsa var faktiskt att de har som störst separationsångest i den här åldern.
Joline är en riktig mammagris och vill helst vara hos mig om jag finns i närheten, och särskilt på kvällarna så blir hon extra känslig. Det var skönt att läsa att det kommer vara så nu och ettag framöver, men förmodligen bli bättre sen.
Min älskade lilla tjej. Tänk att du funnits hos oss i 9 månader. Men med mig i ca 18 månader.
Älskar dig mitt lilla hjärta ♥
Hej:) Åh vad glad jag blir att vi vann tävlingen 🙂 Perfekt till nybliven 1 åring här hemma 🙂
Jag hittade ett par andra jeans som jag skulle vilja ha istället för dem första jag skrev, men skulle inte det gå så tar vi dem första.. Eller vi kanske pratar vidare om det i mail!
http://se.bestseller.com/name-it/jeans/MINIBOBBYBAGGYDENIMPANT/13071628,sv_SE,pd.html?dwvar_13071628_colorPattern=13071628_DENIM&forceScope= stl 80
[email protected]
Gratulerar på 9-månaders dagen! =)
Gratulerar på 9-månaders dagen! =)
åh så stor hon börjar bli! 🙂
ÅH stora tjejen, tänk va tiden går!