Wilmer 4 Jan 2010.
Har tagit lite bilder idag på Wilmer, som förövrigt mår bättre och bättre, men fortfarande något gnällig.
Det var en kamp att ge medicin för mig i morse och vid lunchtid, men sen fick jag ett bra knep av Claes kusins kille, som pluggar till läkare, och det var att blanda ut med stark saft och lite vatten och sen ”fika”.
Det gick faktiskt hur bra som helst. Wilmer tycker det är skit kul att dricka ur glas och det har vi övat på hela dagen idag, så han fick dricka medicinsaften ur glaset och även fast han i bland fick rysningar så ville han ha mer. SÅ det där var ett riktigt bra tips och våran räddare! Inga mer fasthållningar och kamper, där sedan hälften av medicinen spottas ut. Tack och lov! (Hoppas jag, så det inte var en engångsföreteelse)
Wilmer klättrade in i skåpet idag och tyckte det var skit kul att öppna och stänga luckan =)
(Vi har haft så varmt här inne idag så Wilmer har sprungit runt utan byxor)
Sen har han lärt sig att man tar vatten ur kylen, så när han är törstig tar han glaset och ställer sig framför kylen och försöker nå =)
Sen kom Wilmers farmor och farfar förbi en sväng och lämnade lite filmer som filmats med vår videokamera. (Tack) och då prövades det kepsar. Det var roligt tyckte Wilmer, speciellt när man såg sig själv i spegeln =)
vilken söt son ni har!
Men vilken liten going!
http://katja.blogg.se