Header Image

Sandra - Mamma till Wilmer och Joline

Välkommen till Sandras blogg! Jag är en 27 årig tjej, toppbloggare i Norrköping och hos Vimedbarn, och mamma till Wilmer & Joline. Jag bor med min sambo, i vårt nybyggda hus utanför Norrköping. Hos mig får du läsa om det mesta inom familjeliv, mat & bakning med receptinspiration, inredning, shopping, resor och mycket mer. Välkomna hit! Vill ni komma i kontakt med mig? Maila på: [email protected]

Söndagsstek!

Publicerad,

Söndagsstek är sånt man oftast får hos sina föräldrar eller så. Man tror att det ska vara super svårt och krångligt.
Jag har gjort stek ett par gånger innan men nu var det ett bra tag sedan.

Idag slog vi till på att göra stek, utav fläskkarré.. Det är ju super enkelt och sköter sig självt, men man behöver ha tid. Det tar ca 1,5 h i ugnen.
Men så gott det var. Hela familjen åt hur mycket som helst! Så det här kommer jag garanterat göra flera gånger nu. Och dessutom gjorde jag den i min Le Creuset!! Älskar den! Så himla smidigt att man kan ha den i ugnen också.

 

20131020-200031.jpg

20131020-200054.jpg

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *